Jaka jest różnica między prawnikiem a adwokatem?

Porady prawne kojarzą się w Polsce z nieprzyjemnościami i marginesem społecznym notorycznie łamiącym prawo. Wielu Polaków nie ma zaufania do danej grupy zawodowej. Nasi rodacy także nie rozróżniają zazwyczaj adwokatów od prawników. A to zasadnicza różnica.

Prawnik – definicja.

Prawnik kraków, dawniej jurysta to osoba, która naukowo, bądź zawodowo zajmuje się prawem. Adwokat z kolei to osobna gałąź prawnicza (inaczej radca prawny); drugą z nich jest notariusz. Obie kategorie są uznawane za zawody wolne. Do prawników zaliczają się także między innymi sędziowie, komornicy, mediatorzy oraz prokuratorzy. Ciekawą rzeczą jest również to, iż do zawodów prawniczych możemy zaliczyć pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz rzecznik patentowy.
W obowiązkach adwokata leży między innymi występowanie przed sądami, reprezentowanie swoich klientów w sprawach na drodze sądowej (rozwód, roszczenia, odrzucenie nakazów zapłaty itp.)

654

Obowiązki adwokata.

Do obowiązków adwokata należą także przygotowania pism procesowych, opinii prawnych oraz pomoc i porady związane z problemami prawnymi klientów kancelarii adwokackich.
Kiedy skorzystać z adwokata? Podczas, gdy procesujemy się z drugą stroną, zazwyczaj potrzebujemy przedstawiciela ze strony prawnej, bowiem sami nie jesteśmy w stanie skutecznie i zwycięsko wyjść z rozprawy bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy z zakresu prawa. Pomoc prawnika jest nieodzowna.
Adwokat jednak jest do usług potrzebujących nie tylko w trakcie drogi sądowej po złamaniu prawa przez jedną ze stron, ale również niosą skuteczne porady, pomagają we wszelakich pismach oraz przeprowadzają rozwody podczas konfliktowego rozwiązania aktu małżeńskiego, ustalania wysokości alimentów na ścieżce sądowej, bądź także pomoc w uzyskaniu (albo odebraniu) praw rodzicielskich.

Nie każdą sprawę da się wygrać.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie każda rozprawa jest z góry wygrana, a pomoc adwokata nie zawsze może być skuteczna. Kiedy zdarzy się, iż przegramy proces – z przykładu – o odebranie praw rodzicielskich drugiej stronie, nie możemy winić swojego przedstawiciela, bowiem nie jest on osobą wszechmogącą, a jedynie – podobnie jak my – człowiekiem..