Decoupage – przyjemne z pożytecznym

Każda kreatywna osoba, która ma trochę wolnego czasu, powinna zainteresować się hobby, jakim jest decoupage. Jest to technika zdobienia, polegająca na wycinaniu wzorów ze specjalnej serwetki decoupage i przyklejaniu ich na ozdabiany przedmiot. W tym celu można używać również papieru ryżowego, ale jest on znacznie droższy, niż serwetki dostępne w każdym sklepie.

Co można ozdobić techniką Decoupage?


Najczęściej oklejane są tym sposobem pudełka, słoiki i butelki. Idealnie sprawdzają się, jako sentymentalne prezenty. W ten sposób ze zwykłej butelki po winie można zrobić niesamowity wazon. W sezonie zimowym można też spotkać bombki decoupage, które swoim niecodziennym charakterem ocieplą mieszkanie, wisząc na choince lub leżąc na świątecznym stole. W tym czasie w każdym większym sklepie można nabyć serwetki świąteczne w bardzo różnych wzorach, co tylko uatrakcyjnia wykonywane bombki. W okresie Wielkanocy można kupić również jajka ozdabiane metodą decoupage, korzystając z podobnych – powszechnie dostępnych – serwetek.

Hobby dla każdego


Żeby zacząć tego typu projekt, nie potrzeba szerokiej wiedzy specjalistycznej. Wystarczy przeczytać kilka poradników w internecie odnośnie doboru kleju, lakieru lub innych ozdobników. Można zacząć od niewielkich ozdób. Najbardziej wprawieni zdobią w ten sposób nawet meble i inne przedmioty codziennego użytku. Sprawiają one wrażenie małych dzieł sztuki. W specjalnych sklepach można nabyć styropianowe formy w różnych kształtach, świetnie nadające się do oklejania metodą decoupage.

Decoupage jest bardzo popularnym hobby. Dzięki jego powszechności, materiały potrzebne do ozdabiania można coraz częściej spotkać w sklepach hobbystycznych i artystycznych. Są to różnego rodzaju kleje, nożyki i oczywiście serwetki. Rozmaitość wzorów serwetek lub papieru ryżowego, sprawia, że każdy przedmiot można zamienić w czarujący prezent.