Jak kolagen wpływa na nasze ciało?

Zwłaszcza kobiety dużo czasu poświęcają na pielęgnację skóry w celu zachowania młodego i zdrowego wyglądu. Pierwsze zmarszczki mogą pojawiać się już po 20-stym roku życia, a brak zapobiegania starzeniu się skóry może sprawić, że i młode osoby będą wyglądać znacznie starzej, co nie jest korzystne. Jednym z bardzo potrzebnych organizmowi składników, aby zachować na dłużej elastyczną skórę jest kolagen. Oprócz tego zastosowania kolagen występuje też w naszych stawach, jeśli go brakuje w torebkach stawowych może to wywoływać ból przy poruszaniu się. Dlatego też kolagen polecany jest nie tylko w celu zachowania dobrego wyglądu skóry, ale przede wszystkim w wypadku, gdy mamy problemy ze stawami.

Jak działa kolagen?

W ludzkim ciele kolagen można znaleźć w tkance łącznej jako jedne z podstawowych składników budulcowych.

 

Jest on między innymi w skórze, stawach, ścięgnach czy nawet w rogówce oka. To właśnie kolagen odpowiada za odnawianie się komórek skóry czy jej odpowiednie nawilżenie. A z kolei włókna kolagenowe utrzymują nasze organy wewnętrzne na miejscu. Kolagen pełni też ważną rolę jako element układu odpornościowe. Nasz organizm sam wytwarza kolagen, ale im starsza osoba, tym mniejsza produkcja kolagenu. A do tego niektóre choroby mogą ją zaburzać. Szacuje się, że już po 26. roku życia ciało ludzkie powoli traci zdolność wytwarzania włókien kolagenowych.

 

Uzupełnienie niedoborów kolagenu

W tym celu po prostu stosuje się suplementy diety jak Colamid. Niestety kolagen nie występuje z natury w pożywieniu, więc trudno odpowiednią dietą go dostarczyć. Najłatwiej przyswajalne są środki jak kolagen kapsułki, ponieważ wchłaniają się błyskawicznie. W Azji stosuje się też drinki kolagenowe, ale w Polsce są one niezbyt popularne, a sprowadzanie ich z zagranicy jest drogie.

Co się dzieje, gdy nie ma kolagenu w ciele?

Zbyt wolna odbudowa włókien kolagenowych może doprowadzić do zaburzeń ruchu, bólów kręgosłupa, zesztywnieniu stawów, a nawet do masowego wypadania włosów. Jeśli chodzi o naszą urodę to uwidacznia się cellulit oraz zaczynają powstawać głębokie zmarszczki, ponieważ skóra powoli przestaje być elastyczna i wracać do swojego położenia. Podsumowując można powiedzieć, że bez kolagenu nasz organizm szybciej się niszczy..