Automatyzacja procesów w przemyśle

Automatyzacja procesów w przemyśle

Przemysł jest bardzo ważny w dzisiejszych świecie i ma wiele gałęzi. Choć zazwyczaj kojarzy nam się raczej z usługami oraz załogami pracowniczymi, to warto zwrócić uwagę na istnienie czegoś takiego jak automatyka przemysłowa. To właśnie ona pozwala usprawniać pracę, zajmuje się bowiem automatyzacją procesów wytwarzania różnych elementów, a także automatyzacją procesów technologicznych. W skrócie: dzięki automatyce możemy odciążyć pracę ludzkich mięśni lub pracę umysłową.

Na przykład SCADA to systemy, pozwalające za pomocą komputera obejrzeć różne dane, informacje ze sterowanego obiektu czy też maszyny, dodatkowo zajmują się one przede wszystkim analizą tychże danych. SCADA służą do przedstawienia aktualnej sytuacji, stanu danego urządzenia w czasie rzeczywistym czy umożliwienia reakcji operatora w przypadku sytuacji alarmowych; za ich pomocą ustawia się również parametry konkretnych obiektów.

Roboty przemysłowe mają na celu usprawnić procesy produkcyjne, są więc wykorzystywane we wszelkiego rodzaju spawaniu, malowaniu, montowaniu czy prasowaniu – dzięki nim praca jest szybsza, dokładniejsza i o wiele bardziej wydajna niż wtedy, gdyby musiała zostać zlecona ludziom. Roboty takie wyposażone są w inteligentną technologię, dzięki temu mogą być wykorzystywane do bardzo precyzyjnych zadań.

About author